Anyacsavarintó

Programajánló- Adventi vásár Szentendrén

Nagyjából 20 évig éltem Szentendrén, most sem élünk túl messze, így gyakran adódik alkalom egy kis sétát tenni a városban. Ezt a legjobban ilyenkor élvezzük, amikor a gyönyörű kisvárosban szinte tapintani lehet az ünnepi hangulatot. A sétáló utca ilyenkor adventi vásári forgataggá alakul, pici házikókból kínálják a helyi vállalkozások kézműves termékeit, gasztronómiai csodáit.
Remélem lesz, aki kedvet kap és kilátogat egy kis sétára, forró csokira, vagy éppen a koripályára-mert bizony idén már ez is van-, vagy akár a karácsonyi múzeumba. Eme utóbbiban sajnos nem engedélyezett a fotózás, jobban mondva dehogyisnem 500 Ft-ért lehet fotózni, így nézzétek el, hogy a beszámolóból ez kimarad, de egyébként érdemes betérni, mert gyönyörű régi díszekben gyönyörködhetünk és csodásabbnál csodásabb karácsonyi díszeket vásárolhatunk már kb. 400 Ft-tól.

Itt lehet bővebb információhoz jutni:

Karácsonyi múzeum

Jöjjön mindez képekben

                                              A karácsonyi múzeum bejárata

A Fő tér

Betlehem

                                                                A Fa

                                                        A felújított sétáló utca

                                           
                                     Gasztro finomságokból is válogathatunk

                                           

                                          Remek ajándék lehet és az ára is teljesen ok

Egy kis mellékutca, ezekből nagyon sok van Szentendrén érdemes bebarangolni

Itt készült ez a fincsi forró csoki, mivel Szentendrén található a Szamos Csokoládéműhely, Múzeum és cukrászda, kihagyhatalan
Szaloncukrot kb. 3400 Ft/kg áron láttam
A forró csokit pedig 280 Ft/dl áron adják, de megéri megkóstolni, krémesen lágy, nem túl édes, de nagyon csokis.

Köszönöm, hogy velem tartottatok a virtuális vásárba, ha van kedvetek egészen 2012 január 8.-ig ellátogathattok Szentendrére.

Római tojásleves

Figyelem! Egyszerű, villámgyors és nagyon olasz!

1 liter csirkehúsleves
4 tojás
1,5 ek. parmezán
1/4 ek só
1/4 ek bors
1/4 ek petrezselyem
/A sózás az alapleves ízétől függően kicsit változhat/

A tojásokat a sóval és a borssal elkeverjük, majd lassan a leveshez keverjük, 5 percig főzzük, a végén petrezselyemmel megszórjuk.

Mit hozzon a Mikulás? Nézelődő

A neten barangolva ezeket a finomabbnál finomabb csokoládé csodákat, sajnos ezek azok, amit tuti nem fog hozni idén a Mikulás, de egy kis virtuális nyálcsorgatásra mindenképpen alkalmasak 🙂

Ezt nézzétek még Iphone is van náluk, na ezt azértpicit túlzásnak tartom, maradok a hagyományos rénszarvas-mikulás felállásnál
Képek innen:http://www.chocogram.com.au/holidays

O Christmas Tree Chocolate Gifts

IChoc - The Original Chocolate Iphone

Two Funky Chocolate Santa Claus

A következő kettő a kedvencem

Two Christmas Reindeer ChocolatesTen Chocolate Gingerbread Man

Ezt kifejezetten imádom, főleg a mai mézeskalácsház project kudarca után, mert be kell vallanom totális káoszba fulladt az elkészítés, képekben megérne egy misét, hogy mit lehet elrontani, így viszont végig kattogtatnom kellett volna, mert szerintem az első lépéstől elszúrtam valamit. Legközelebb csak ilyet fogok csinálni, feltéve, ha kapok valahol:
Design My Own Gingerbread House

A csodás Belga csokik, ohhh ez is csak vágyálom marad mostanában, de egyszer talán eljutok egy igazi, hamistatlan Belga csokiboltba(már csak egy kisebb vagyont kellene összeszedni, mert az biztos, hogy nem egy csokit vennék :), ha bejutnék… )
Képek innen: http://www.giftsnideas.com/gifts/send-christmas-gifts-to-usa

Na ez aztán a legeslegjobb

Ezek pedig a tetszetős összeállítások, a volna mit csemegézni kategória

A kis helyesek:

innen: http://www.giftbasketsplus.com/holiday-gift-baskets/christmas-gift-baskets/

Happy Penguin Stackable Gift Tower

Snowman's Delight Stackable Gift Tower

A figurák

innen: http://www.thelittlechocolateshop.co.uk/chocolates.aspx?iProd_Cat=chocfigures

Kedvenc figura
innen: http://www.chocolatebuttons.co.uk/christmas/christmas-chocolate-figures-decorated/chocolate-santa-reindeer-on-sledge-16-5cm-high-box-of-12.html

Chocolate Santa & Reindeer on Sledge - 16.5cm High Box of 12

Már “csak” a kalendáriumok vannak hátra

innen: http://www.bridgebuilding.com/catalog/adventchoc1.html

Santa's Toy Shop Chocolate Advent Calendar

innen: http://www.lindt-shop.de

Kinder-Adventskalender

innen: http://netbio.hu/spd/NetBio_943743/Rosengarten_adventi_naptar_Mikulas_ajandekokkal_24

Rosengarten adventi naptár "Mikulás ajándékokkal", 24 ízletes csoki figura számozott ablakok mögött december 1-től 24-ig. -- készlet erejéig

Én ezeket kóstolnám meg, és Ti?

Ehető adventi kalendárium

Egy nagyon egyszerűen elkészíthető adventi kalendáriumot hoztam, ami ráadásul még ehető is, sőt még a gyerekek is szívesen segítenek elkészíteni.

Amire szükségünk lesz

Drót
gyolcs(barkácsár boltban kapható)
pár ág évelő növény
cérna
mézeskalács figurák

A drótból koszorút hajlítunk, körbetekerjük gyolccsal és kialakítjuk az akasztó részt, majd az évelő növényeket beleszúrjuk, nem kell sok, ez inkább minimalista kalendárium.
A mézeskalács figurákat még sütés előtt kilyukasztjuk, majd különböző mérető cérnákkal vagy damillal rákötjük a koszorúra. Nagyon egyszerű, de érdekes dísze lesz a lakásunknak.

Mézes receptet itt találtok

ui.: Facebookon 500 like után játékot hirdetek

Facebook játék

500 követőnél játszani fogunk, tudom még nagyon-nagyon messze van, de amint elérjük ezt a bűvös számot indul a játék.

Large, ornate wood gingerbread house Advent calendar with pocket size compartments to count down the days until Christmas!

This Christmas house Advent calendar (well, that's what gingerbread is, isn't it?) is fantastic because it's an 11 képek innen: http://www.adventwoodencalendar.com/gingerbread-advent-calendar.html

Karácsonyi mascarponés szív diós krokant-tal

Egy nagyon elegáns  desszertet készíthetünk karácsonyra viszonylag kevés idő alatt. Az alapötletet az Extra Finomságok 2006-os számában olvastam. Amire még pluszban szükségünk van, az a sütemény kiszúró formák, én műanyag formát használtam, ebből könnyen ki tudtam szedni a krokant-ot, amit készíthetünk vékonyabbra, illetve kicsit vastagabbra ízléstől függően.

A krémhez

35 dkg natúr joghurt
10 dkg mascarpone
ízlés szerint likőr, a legjobb gyümölcsös likőrt használni pl. naracs, citrom, kb 7cl
1 cs. vaníliás cukor
5 dkg cukor
5 levél zselatin
1 dl tejszín

A krokant-hoz kb. 5-6 személyes adag

10 dkg cukor
kevés dió durvára vágva

A joghurtot összekeverjük a mascarponéval, a likőrrel, a kétféle cukorral. A zselatint megpuhítjuk, feloldjuk, kinyomkodjuk és a krémhez keverjük. Amikor dermedni kezd a krémünk hozzáadjuk a kemény habbá vert tejszínt. A krémet szív alakú vagy tetszőleges karácsonyi kiszúró formákba kanalazzuk és hűtőben kb. 6 órán át dermesztjük.

A krokantokhoz a cukrot megolvasztjuk, amikor szép folyós állapotban van, a kiszúró formákba öntjük, rászórjuk a diót, majd hagyjuk megkeményedni. Óvatosan kipattintjuk a formákból, úgy, hogy lehetőleg ne törjenek le a csúcsok.
A cukorból készíthetünk csöpp formákat és azzal díszíthetjük a krémet tálaláskor.

Diós-vaníliás patkó

A bevásárló központokban andalítóan szól a karácsonyi zene már október végén is hallottam, a polcokat ellepték a karácsonyi díszek, ott sorakoznak a csokimikulások, egyéb vásárlásra csábító finomságok.

Nagyon nehéz ellenállni a vásárlásnak, de erre a jó megoldás lehet, ha a gyerkőcöt is magunkkal visszük, így ugyebár nem vásárolhatunk karácsonyi cuccokat, édességeket előre, mert azok a télapónak vannak kitéve(!), hogy tudjon majd válogatni (hol van az már, hogy a gyerekek nem találkoztak ekkora kínálattal, vagyis nekem gyerekkoromból nem rémlik, hogy december előtt a boltba belépve szinte beleesett az ember a mikiktől roskadozó polcokba, valahogy sokkal nagyobb várakozással néztünk december 6. vagy éppen karácsony elé, mint a mi gyerekeink, akik az oviban felvilágosítják egymást, igen korán…), nálunk a bevált csel, hogy anya, apa nem vehet a csokikból, mivel a Télapónak vannak kitéve, így mi családilag csak nézegetjük a kínálatot és elkészíthetjük a listát a szegény Télapónak., khmm… mert árak azok vannak… kérdés mennyire értékarányosak, mivel a kínálat hatalmas, évről évre nagyobb, az árak vagy magasak, vagy irreálisan magasak, megérne egy misét megkóstolni az összes csokoládémikulást, szaloncukrot, adventi naptárt(ez érdekelne főképpen, (mert 300 Ft-tól egészen 3000 Ft-ig láttam ma a kínálatban a szebbnél szebb, vagy éppen csúnyábbnál csúnyább kalendáriumokat), ami a piacon van és egy szép kis tanulmányt írni, hogy melyiket érdemes egyáltalán leemelni a polcokról, szerintem rengeteg időt megtakaríthatnánk, ha lenne egy ilyen értekezés, mert órákig el lehet nézelődni, osztani, szorozni, mi éri meg és mi nem, kevés se legyen, de mégis legyen, ááá szóval egész reménytelen jól dönteni.
Nem vagyok karácsony ellenes, sőt inkább az ellenkezője imádom ezt az ünnepet, de nem az anyagias karácsonyt, hanem az igazi régi hangulatú ünnepet.
Próbálom a kisfiamat is erre nevelni, de tényleg nehéz a dolgunk nekünk szülőknek, Ti is így vagytok vele, vagy csak én gondolom így?
Egyébként egy készen kapható forralt bor bekúszott a kosárba, kíváncsi leszek milyen lesz, még sosem vettem készen, eddig mindig én készítettem, majd később szentelek neki egy postot, hogy mennyiből jön ki, ha otthon készítjük, vagy, ha készen vesszük és az íze melyiknek ízletesebb. Egy tippem azért van… 🙂

Ja, igen a címben diós-vaníliás patkót emlegettem, akkor jöjjön is a főszereplő. Pikk-pakk elkészíthető, ez egy igazán könnyű kategóriás recept.

Hozzávalók:

4 dl liszt
1 dl darált dió (vagy 5 dl liszt és akkor a dió elhagyható)
20 dkg margarin
1 ek. vaníliaaroma
cukor a szóráshoz

A diót, lisztet és az aromát elmorzsoljuk a vajjal, majd jó alaposan összegyúrjuk és fél órát lefedve hűtőben pihentetjük. Majd  kis patkókat formázunk belőle és 180 C-ra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt készre sütjük. Porcukorral meghintve tálaljuk.

A süti illatától igazi karácsonyi hangulatom lett és ez pont elég is, így november közepén.

Kifőztük Karácsony 2011

A múlt évi sikerre való tekintettel idén is elkészült a Kifőztük karácsonyi adománygyűjtő különszáma!
82 blogger összefogásával több, mint 80 recept és kreatív ötletet született, amit adomány ellenében tölthettek le.
Az összeg lehet kevesebb, vagy több, mert minden forint számít, Tőled függ mennyit tudsz fordítani erre a remek kezdeményezésre.
Idén a velemi Camphill Gyermek Lakóotthont és a békéscsabai Degré utcai Gyermekotthont támogatjuk, a SoSe Alapítvány közreműködésével.


Hamarosan itt a karácsony és kapni jó, de adni még jobb 😉  


Információ, adományozás : http://karacsony.kifoztuk.hu/






Márton nap a MOM Parkban-Programajánló

Különleges Márton napi ételeket kóstolnál? Még nem tudod hol? Itt egy kis segítség a döntésben:


Különleges Márton napi fogások a MOM Parkban

A Márton naphoz kapcsolódó szokások, és hiedelmek több évszázadra nyúlnak vissza, és újra reneszánszukat élik. A borkultúra terjedésével a Márton nap egyre inkább a gasztronómiai ünnepek közé tartozik. A MOM Park éttermei ebből az alkalomból finom borokkal és különleges libafogásokkal várják az ínyenceket, nemcsak a november 11-ei hétvégén, de egészen a hónap végéig.

Különleges Márton napi fogások a MOM Parkban

Az első Márton napra utaló írásos emlék 1171-ből származik: Szent Márton napja, november 11-e jelentette az őszi betakarítás, vagyis a gazdasági év végét. A cselédek és szolgák ekkor kapták meg éves bérüket, a sikeresen zárt évet pedig lakomákkal, és a tömött libák levágásával ünnepelték. Ekkorra már befejeződik a must forrása is, ezért hagyományosan 11-én kóstolták meg először az újbort. Innen ered az a mondás is, mely szerint a bornak Márton a bírája, és a nagyobb borvidékeken Mártont az újbor védőszentjeként is számon tartják.

Ma már a Márton nap az egyre népszerűbb borkultúra terjedésével a hazai gasztronómia jeles ünnepévé lépett elő: ekkor mutatják be neves borvidékeink az aktuális újborokat, az éttermek pedig finom libafogásokkal, libamájjal és libasültekkel csábítják a vendégeket. A MOM park idén először szervez különleges Márton napi programokat, amelynek keretében a vendégek megkóstolhatják a bevásárlóközpont éttermeinek alkalmi libamenüit. A Paulaner Sörház különleges 3 fogásos libamenüvel, valamint Figula Mihály és Mayer Márton idei újboraival várja vendégeit. A Leroy Bistro háromfogásos libamenüt készít az ínyenceknek, amelyekhez természetesen egy-egy finom bort kóstoltatnak. A borok között szinte az összes hazai nagy borvidék nedűi szerepelnek: Tokaj, Szekszárd, Villány és Badacsony. Ha valaki szeretné megismerni Olaszország borkultúráját, akkor a Trattoria Da Lelloba érdemes betérnie, ahol olasz borokkal kínálják a mediterrán ízekre hangolt libakülönlegességet. Az Angelo Cafe azokra a rohanó vendégekre is gondolt, akiknek csak egy gyors étkezésre jut idejük, nekik érdemes kipróbálni a kávézó különleges libamájas salátáját.

A Márton naphoz kapcsolódó hiedelmek

Érdemes mindenkinek ellátogatni a MOM Parkba Márton napon, hiszen a hiedelem szerint, aki ezen a napon nem eszik libát, az egész évben éhezni fog. Természetesen azoknak sem kell kétségbe esni, akiknek nincs idejük november 11-én betérni a libalakomákra, hiszen a MOM park éttermei egészen november végéig az étlapon tartják a finomságokat. A liba húsából egyébként korábban illendő volt küldeni a papnak is, innen ered a „püspökfalat” szavunk. Magyarországon elterjedt hiedelem volt az is, hogy akinek sikerül elbódulni az újbortól, az biztosan jó egészségnek örvend majd a következő évben. A lúdpecsenyés vacsora után tehát újborral illett koccintani: ezt hívják Márton poharának. A MOM Park éttermeiben is különleges borokat kínálnak majd a libafogások mellé, amelyek között megtalálhatóak a legnépszerűbb magyar borvidékek idei újborai csakúgy, mint a több éves különleges zamatú nedűk.

Egy kis “kóstoló”:

Ropogós libacomb fokhagymás laskagombával és pirított csuszatésztával – a Paulaner Sörház (MOM Park) ajánlata

Hozzávalók (4 személy részére):

·         4 db. libacomb

·         0,05 kg só

·         morzsolt majoránna

·         4 ek. libazsír

·         2 db. babérlevél

·         5-6 szem egész feketebors

·         0,6 kg laskagomba

·         0,02 kg fokhagyma

·         őrölt bors

·         0,4 kg csuszatészta

·         1 dl étolaj

·         1 dl olívaolaj

Elkészítés:

A sütőt 180 fokra felmelegítjük, a csuszatésztát szárazon, mindenféle zsiradék hozzáadása nélkül kb. 10 perc alatt barnára pirítjuk. Ezután a hőmérsékletet 140 fokra mérsékeljük.

A libacombokat megtisztítjuk, lemossuk. A húsos részét morzsolt majoránnával és sóval, a bőrös részét csak sóval fűszerezzük. Tepsibe helyezzük a combokat, a libazsírt, az egész fekete borsot és a babérleveleket, majd 2 dl vizet adunk hozzá. A sütőt beállítjuk 140 fokra és körülbelül másfél óráig sütjük a behelyezett combokat.

A laskagombát eközben hideg vízben többször átmossuk, szárának végét levágjuk. Lecsöpögtetjük, majd megszárítjuk.

Negyed órával a libacomb sütésének vége előtt felteszünk vizet forralni a pirított tésztának sóval és étolajjal. Ízlésünknek megfelelően puhára főzzük.

Közben az elkészült libacombokat további 180 fokon 10 percig pirítjuk.

Két serpenyőt helyezünk a tűzhelyre. Az egyikben 3 kanál felhevített olívaolajon aranybarnára pirítjuk a laskagombát. Hozzáadjuk a vékonyra szeletelt fokhagymát, őrölt feketeborsot, majd sózzuk, és együtt pirítjuk a hozzávalókat még fél percig.

A másik serpenyőben 2 evőkanál libazsírt melegítünk és a leszűrt tésztát átforgatjuk benne. Ha indokolt, akkor még sózzuk.

A laskagombát és a csuszatésztát tányéron egymás mellé helyezzük, a libacombot közé tesszük, és petrezselyemmel díszítjük.

paulaner.jpg
Vörösboros libamell szeletek burgonyapürével és párolt káposztával a Trattoria Da Lello-tól (MOM Park)

Hozzávalók (4 személy részére):

·         4 db. libamell

·         1 db. vöröshagyma

·         1 gerezd foghagyma

·         1 szál rozmaring

·        

·         bors

·         vörös bor

·         kis fej lila káposzta

·         köménymag

·         étolaj

Elkészítés:

A libamelleket jól átmossuk, majd a bőrös felüket bevagdaljuk, sózzuk, borsozzuk. Egy tepsit kivajazunk és bele helyezzük a húst a bőrös felével lefelé, mellé tesszük a félbe vágott vörös hagymát, foghagymát és a rozmaring ágakat. A hús alá öntünk 1/2 liter vizet, és a tepsit lefóliázzuk. 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük, így sütjük csaknem 2 órán keresztül. Az elpárolgott vizet időközönként pótolhatjuk, ha szükséges. Amikor a hús omlós, akkor a fóliát levéve még 15 percig pirítjuk, majd ráöntjük a bort is. A megpirult libamelleket 1cm vastagságú szeletekre vágjuk.

Párolt káposzta: 1 kisebb fej lila káposztát lereszelünk, és meghintjük sóval. Köménymaggal ízesítjük ízlés szerint, és olajon megpirítjuk.

Tálaláskor a húsokat megöntözzük a boros szósszal, amiben sült. Burgonya pürével és párolt lila káposztával kínáljuk.

trattoria da lello.jpg

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!