Eljött ez a nap is, nevezetesen, hogy Férj kedvet kapott bejegyzést írni.
Nem, nem főzés témakörben, mert az ő asztala inkább a barkácsolás, ahogy kezdődik a jó idő úgy jönnek a jobbnál jobb ötletek is.
Ezúttal a futó növényeknek kellett egy gyors megoldás, ráadásul tényleg nagyon kicsi költségvetésből.
Fogadjátok szeretettel és aki kedvet érez nyugodtan vágjon bele, nem ördöngösség és a gyerekek is tudnak segíteni, mert nálunk alap, hogy P is segít apukájának barkácsolni. A lakkozásnál igencsak kivette a részét a munkálatokból.
Jöjjön az elkészítés és alapanyagok részletes leírása Férj tollából.
Virágfuttató és kaspó tartó kerti boltív
Az általam elkészített állványoknak kb. 20 folyóméter léc az anyagigénye. Sima 4 méteres tetőlécet vettem fenyőből (sima lucfenyő) 2,5X5-ös méretben de lehet akár 3X5-ös méretben is. Ezt kettévágattam még a boltban 2 méteres részekre. A lécek egyik végét a munka megkezdése előtt egyenesre kell vágni. Az én állványom 2 méter magas és 2 méter széles. Első lépés hogy amennyiben valamivel szennyezett a faanyag azt el kell távolítani csiszolással vagy gyalulással. Ezután le kell vágni a hosszú részeket. Kell 4 db 2 méteres rész a tartó álló részeknek illetve még 2 db 2 méteres a felső léceknek. Miután ezek megvannak, a maradék anyagból ki kell vágni 8 db 40 centiméteres és 4 db 60 centiméteres darabot. Ezek lesznek a kereszt összekötők. Szükség lesz még 4 db 20 centiméteres darabra is a merevítéshez. A 20 centiméteres darabokat az anyag szélességétől függően 45 fokban saroktól levágjuk mindkét végén. Figyeljünk a szögre különben nem lesz egyenes az állvány. Például ha 5 centiméter széles az anyagunk, akkor az egyik végéről is és a másik végéről is bemérünk 5 centimétert majd a jelöléstől az átellen oldalon lévő sarokba húzunk egy átlót így egy kb olyan sarkot vágunk ki aminek a két rövidebb oldala 5-5 centiméteres. Itt figyeljünk az egyenes vágásra, mert ha nem illeszkedik, akkor el fogja tartani az oldalléceket különböző tekeredéseket vetemedéseket eredményezve. Miután ezzel is megvagyunk, elkészítjük a két álló keretet. Javasolt a rögzítésekhez facsavart használni, amelynek hossza kb. 1.5 centiméterrel haladja meg az anyag vastagságát. Én a rögzítési pontokat előfúrtak elkerülendően hogy el ne repedjen az anyag. Előfúrást úgy végzünk, hogy vesszük a facsavar szélességét mely esetemben 4,5-ös volt, és a menet szélességét levéve előfúrunk a rögzítési pontnál. Ez kb. 1.5 milliméter szokott lenni. Nálam ez a 4,5-ös csavarnál 3-as előfúró. Az egész kerethez kb. 60 darab csavar kell.
Kimérés, összeszerelés
A kimérés menete a következő. Az álló részeknél válasszuk, meg hogy melyik lesz, az alsó rész majd fektessük le a léceket az élükre és a tetejére illesszük rá a felső lécek egyikét. Fontos hogy egyenes részre fektessük le a léceket különben szinteltérés lesz köztük. Az anyagvastagságot is bele kell számolni a mérésbe ezt nem szabad elfelejteni. Én 10-10 centimétert hagytam a lécek két végén kilógó résznek, hogy biztosítva legyen a hely a szélére függesztendő virágoknak. Tehát a lefektetett felső lécre mindkét végről mérjünk, be 10-10 centimétert majd az anyagvastagság felét még mérjük hozzá és ott jelöljük be középen a fúrás helyét. Fogjuk hozzá előbb az egyik majd a másik oldalon is az alsó tartó lécet és lassan készítsük el az elő furatot, figyelve a szintben maradásra. Elegendő egy-egy lyukat fúrni majd mindkettő tartólécet egy csavarral szorosan egymáshoz rögzíteni. Ezután fogunk két 20 centis darabot és a 90 fokos kapcsoláshoz belülről illesztve kb. középre rakva szintén egy- egy csavarral rögzítsük mindkét részhez. Ez biztosítja, hogy az állvány egyenes legyen. Miután ezek is készen vannak minden kötéshez kell még egy csavart a másik mellé, de nem túl közel behajtani. Ha ezzel megvagyunk, készen van az első keretünk, amiből kettő kell. Miután mindkét keret elkészült megvannak a tartó keretek.
Most következnek a kereszttartók. Fogunk 2-2 40 centis darabot. Ezek adják meg az állvány szélességét. Az álló részekre felmérünk 40 centinként egy-egy rögzítési pontot. Kis segítségre szükség lehet a következő lépéshez. Mindkét oldalra 4-4 40 centis léc kerül. Az alsót és a legfelsőt felrögzítjük figyelve, hogy a lécek vége egy vonalban legyen a tartóléc szélével. Ha mindkét oldalra felkerült a két léc, akkor az állványunk már önmagában is alva marad. Ezután a felmért maradék 2-2 lécet is felrögzítjük. Csak az alsó és felső lécnél szükséges a 2-2 db. csavar a többihez elég csak 1-1 is. Ha ezzel is elkészültünk, akkor az állványt fektessük le az oldalára lehetőleg ládákra vagy asztalra. A lényeg hogy a felső része lelógjon, különben a kilógó 60 centis darabokat nem tudjuk felhelyezni. A 60 centis darabokat mindkét végről 10-10 centit bemérve először a két szélére rögzítjük, fel majd felhelyezzük a maradék kettőt is a fent maradt hely kellő elosztásával.
Végmunkák
Nem muszáj, de javasolt a nyers fát valamilyen lakkal legalább egyszer átkenni az elkorhadás elkerülése miatt. Tartósabb és szebb is lesz ez által. A felállítás történhet beásással, oldalrögzítéssel vagy karórögzítéssel is. Ezt mindenki a saját kertjéhez mérten tudja csak eldönteni. (Én a beásás mellett döntöttem).
Elkészítés költség: 3000 Ft
Amikor a kis tanonc fest:
Helyére került a futtató
A kaspók felkerültek, a rózsa eligazgatva, már csak a kaspóba ültetett futó növényeknek kell elkezdeni terebélyesedni.