Anyacsavarintó

Útravaló keksz-, avagy táborozásra fel!

A család legifjabb tagja életében (és a mi életünkben) először indul táborozni.

kép forrása: http://www.berwickmaine.org

Egy jó kis kekszcsomag nélkül nem engedhetem el, így készült el az útravaló keksz. Időhiányban szenvedőknek ajánlom, mert nagyon gyorsan elkészül, nincs pepecselés, a legtöbb hozzávaló géppel összedolgozható és nekünk tényleg csak minimális energiát kell ráfordítanunk az elkészítésére.

Bőven jut a többi táborozó kis barátnak is ebből az adagból.  Az adag akár felezhető is igény szerint.

1 kg liszt

2 tojás+2 tojássárgája

2 dl tejföl

15 dkg vaj (nem margarin)

1 csomag vaníliás cukor

1 citrom lereszelt héja

1 kávéskanál szódabikarbóna

30 dkg cukor

1 csipet só

 

A lisztet elkeverjük a vajjal, a tejföllel, a tojásokkal és a kétféle cukorral. Ezt a munkafázist legjobb géppel elvégezni. Ezután jöhet hozzá a citrom héja, a só és a szódabikarbóna. Simára gyúrjuk, ezt már kézzel érdemes csinálni.

Diónyi gombócokat formálunk. A gombócokat egy előre sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és egy lisztbe mártott pohár aljával ellapogatjuk, elég vékony kell, hogy legyen a tészta kb. késhát vastagságú. A pohár alja akár lehet díszes is, akkor szebb lesz a keksz. Kekszformákkal is dolgozhatunk.

Kb. 160-170 C-on rövid idő alatt megsütjük, érdemes figyelni, mert ahogy az oldala picit barnulni kezd már vehetjük is ki a kekszeket. A sütési idő itt nagy mértékben függ a sütőtől is. Lényeg, hogy ne hagyjuk magukra a kekszeket.

Egy tálcára téve kihűtjük (ne hagyjuk a forró tepsin), majd légmentes dobozban tároljuk.

utikeksz

6 tojás =>3 fagyi gép nélkül elkészíthető

Nincs is ennél jobb alkalom, hogy készítsünk pár adag finom fagyit, kint legalább 35 fok van és ha éppen nem a strandon hűsölünk nagyon jól jöhet egy hűs csemege, ráadásul nagyon gyorsan elkészül, mert ebbe a melegbe kinek van kedve sok időt a konyhában tölteni.

Ime így készülnek a villámgyors fagyik gép nélkül és mindössze 6 tojásból, de csak a sárgájából, viszont nem hagyhattam a fehérjét sem kárbaveszni, így ebből is jégkrém készült, ami talán inkább sorbet, vagy valahol a kettő között. Így lett háromféle jégbe hűtött finomság.

A három fagylalt:

Citrom
Banán
Kávé

Citromfagyi:

3 tojásfehérje
15 dkg porcukor
1 citrom leve és reszelt héja(ez utóbbi el is hagyható, bár finomabb ízt kap tőle)

A tojásfehérjét felverjük, hozzáadjuk a cukor felét, majd a vége felé a cukor másik felét, a citrom levét és reszelt héját is, majd műanyagdobozba kanalazzuk és mehet a hűtőbe.

Banánfagyi:

3 tojásfehérje
10 dkg porcukor
1 banán

A tojásfehérjét elkezdjük felverni, apránként hozzáadjuk a porcukrot és a vége felé hozzákeverjük a villával összenyomott banánt. Dobozba tesszük és mehet ez is a fagyasztóba.

A 3 tojásfehérjét le is tudtuk és most jöjjön a kávéfagylalt, ami miatt az egésznek nekikezdtem.

Kávéfagylalt:

6 tojássárgája
1 dl kávé
10 dkg kristálycukor
2 dl tejszín
2 tk. kakaópor

A tojássárgáját a cukorral fehéredésig keverjük, majd a kávéval habosra. A tejszínt kemény habbá verjük( ha valaki szükségét érzi adhat hozzá habfixálót, igaz az picit elnehezíti a fagylalt állagát, de úgy is finom), majd a kakaóval együtt belekeverjük a tojáskrémbe. Dobozba kanalazzuk és a hűtőbe tesszük, óránként érdemes keverni rajta, hogy egyenletesen fagyjon meg.

Lényegesen olcsóbban tudunk otthon előállítani fagylaltot, mint a bolti és szerintem finomabb is, mert a 6 tojásból lett 3 doboz fagylalt. Érdemes vele megpróbálkozni,  még fagyi gépre sincs szükségünk és a gyerekek, felnőttek egyaránt örülnek egy kis házi jeges csemegének.

Kép 123 Kép 125 kávé

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!