Anyacsavarintó

Farsangi jelmez, vissza a '80-as évekbe, bakik és sikerek! Készítsd el Te is!

Én még a 80-as években voltam kisgyerek, amikor a farsangi láz évről évre újabb és újabb kihívás elé állította az egész kis családomat, sőt szerintem az ország szinte összes gyermekes családját.

Általában fogalmam sem volt, hogy minek, vagy kinek szeretnék beöltözni, ezért is eshetett meg, hogy voltak borzalmasan sikerült jelmezeim, de akadt köztük egy-egy szuper darab is.

Kezdjük talán a rémálom jelmezzel, legalábbis azzal, amit én 4-5 éves kislányként annak éltem meg. Egyik évben, – talán 85-ben?- eljött ismét a farsang, amikor -mily meglepő-  királylány szerettem volna lenni, természetesen az ovis farsang reggelén kezdett kikristályosodni gyermeki lelkemben, eme kósza gondolat. Persze, hogy még jelmezkölcsönző nem állt szegény anyukám rendelkezésére, így improvizált, csak nem sült el valami jól. Nem tudom ki emlékszik a Demis Roussos -féle ruhákra, ha nincs meg érdemes rákeresni neten, mert bizony én egy ilyen ruhában parádéztam aznap az oviban, fejemen egy fényes papírból kivágott koronával. Roussos királylány, vagy mi voltam. Borzasztó volt, de tényleg! Azonban, így visszagondolva anyukám a lehetőségekhez képest a legkreatívabban oldotta meg a feladatot, csak úgy last minute. Fényképet azonban inkább nem mellékelnék, pedig van, sajnos.

 

Aztán ott volt az az eset, amikor nagymamám készítette a farsangi jelmezem csak annyit mondok, hogy szőlő voltam, robbantam, mint a pezsgődugó. Szerintem ezzel mindent elmondtam, ahogy elől, és hátul is egyaránt durrantak a lufik, egy örök élmény maradt.

Viszont, amikor nem a dackorszakomat éltem, és hagytam kibontakozni a kreatív felnőtteket, jó esetben anyukámat, akkor azért voltak jó pillanataim is egy-egy farsang alkalmával.

A jelmez, amit kiválasztottam, és érdemesnek tartottam a bemutatásra nagyon aranyos, kreatív, könnyen elkészíthető, ráadásul simán aktualizálható és használható napjainkban is.

A kép engem ábrázol, anno 1986-ban. 🙂

A jelmez pedig nem más, mint a  hangyamama jelmeze

Szükséges:

  • Fekete kartonpapír
  • Olló
  • Ragasztó
  • Fehér harisnyanadrág, fehér felső
  • Fekete, vagy fehér cipő
  • A kézbe hangyababa – el is hagyható, akkor sima hangyalány, vagy hangyafiú- 

Az elkészítés nem igényel kézügyességet.

A kartonpapírt formára vágjuk – a képen látható módon- , ami a hangya potroh részét adja, ebbe vágunk középen egy lyukat, ahol a gyermek fejét átbújtatjuk.

A fejdíszhez egy vastagabb csíkot vágunk, és a gyermek fejméretéhez igazítva hátul összeragasztjuk, majd 2 kis csápot vágunk és ráragasztjuk az előzőleg összeragasztott kartoncsíkra.

A hangyababának szintén készítünk egy fejdíszt és már készen is van a mi kis hangyamamánk.

Vidám farsangot!

Amikor a férj blogol-Készítsünk kerti növényfuttatót

Eljött ez a nap is, nevezetesen, hogy Férj kedvet kapott bejegyzést írni.

Nem, nem főzés témakörben, mert az ő asztala inkább a barkácsolás, ahogy kezdődik a jó idő úgy jönnek a jobbnál jobb ötletek is.

Ezúttal a futó növényeknek kellett egy gyors megoldás, ráadásul tényleg nagyon kicsi költségvetésből.

Fogadjátok szeretettel és aki kedvet érez nyugodtan vágjon bele, nem ördöngösség és a gyerekek is tudnak segíteni, mert nálunk alap, hogy P is segít apukájának barkácsolni. A lakkozásnál igencsak kivette a részét a munkálatokból.

Jöjjön az elkészítés és alapanyagok részletes leírása Férj tollából.

                  Virágfuttató és kaspó tartó kerti boltív

 

            Az általam elkészített állványoknak kb. 20 folyóméter léc az anyagigénye. Sima 4 méteres tetőlécet vettem fenyőből (sima lucfenyő) 2,5X5-ös méretben de lehet akár 3X5-ös méretben is. Ezt kettévágattam még a boltban 2 méteres részekre. A lécek egyik végét a munka megkezdése előtt egyenesre kell vágni. Az én állványom 2 méter magas és 2 méter széles. Első lépés hogy amennyiben valamivel szennyezett a faanyag azt el kell távolítani csiszolással vagy gyalulással. Ezután le kell vágni a hosszú részeket. Kell 4 db 2 méteres rész a tartó álló részeknek illetve még 2 db 2 méteres a felső léceknek. Miután ezek megvannak, a maradék anyagból ki kell vágni 8 db 40 centiméteres és 4 db 60 centiméteres darabot. Ezek lesznek a kereszt összekötők. Szükség lesz még 4 db 20 centiméteres darabra is a merevítéshez. A 20 centiméteres darabokat az anyag szélességétől függően 45 fokban saroktól levágjuk mindkét végén. Figyeljünk a szögre különben nem lesz egyenes az állvány. Például ha 5 centiméter széles az anyagunk, akkor az egyik végéről is és a másik végéről is bemérünk 5 centimétert majd a jelöléstől az átellen oldalon lévő sarokba húzunk egy átlót így egy kb olyan sarkot vágunk ki aminek a két rövidebb oldala 5-5 centiméteres. Itt figyeljünk az egyenes vágásra, mert ha nem illeszkedik, akkor el fogja tartani az oldalléceket különböző tekeredéseket vetemedéseket eredményezve. Miután ezzel is megvagyunk, elkészítjük a két álló keretet. Javasolt a rögzítésekhez facsavart használni, amelynek hossza kb. 1.5 centiméterrel haladja meg az anyag vastagságát. Én a rögzítési pontokat előfúrtak elkerülendően hogy el ne repedjen az anyag. Előfúrást úgy végzünk, hogy vesszük a facsavar szélességét mely esetemben 4,5-ös volt, és a menet szélességét levéve előfúrunk a rögzítési pontnál. Ez kb. 1.5 milliméter szokott lenni. Nálam ez a 4,5-ös csavarnál 3-as előfúró. Az egész kerethez kb. 60 darab csavar kell.

                                       Kimérés, összeszerelés

            A kimérés menete a következő. Az álló részeknél válasszuk, meg hogy melyik lesz, az alsó rész majd fektessük le a léceket az élükre és a tetejére illesszük rá a felső lécek egyikét. Fontos hogy egyenes részre fektessük le a léceket különben szinteltérés lesz köztük. Az anyagvastagságot is bele kell számolni a mérésbe ezt nem szabad elfelejteni. Én 10-10 centimétert hagytam a lécek két végén kilógó résznek, hogy biztosítva legyen a hely a szélére függesztendő virágoknak. Tehát a lefektetett felső lécre mindkét végről mérjünk, be 10-10 centimétert majd az anyagvastagság felét még mérjük hozzá és ott jelöljük be középen a fúrás helyét. Fogjuk hozzá előbb az egyik majd a másik oldalon is az alsó tartó lécet és lassan készítsük el az elő furatot, figyelve a szintben maradásra. Elegendő egy-egy lyukat fúrni majd mindkettő tartólécet egy csavarral szorosan egymáshoz rögzíteni. Ezután fogunk két 20 centis darabot és a 90 fokos kapcsoláshoz belülről illesztve kb. középre rakva szintén egy- egy csavarral rögzítsük mindkét részhez. Ez biztosítja, hogy az állvány egyenes legyen. Miután ezek is készen vannak minden kötéshez kell még egy csavart a másik mellé, de nem túl közel behajtani. Ha ezzel megvagyunk, készen van az első keretünk, amiből kettő kell. Miután mindkét keret elkészült megvannak a tartó keretek.

            Most következnek a kereszttartók. Fogunk 2-2 40 centis darabot. Ezek adják meg az állvány szélességét. Az álló részekre felmérünk 40 centinként egy-egy rögzítési pontot. Kis segítségre szükség lehet a következő lépéshez. Mindkét oldalra 4-4 40 centis léc kerül. Az alsót és a legfelsőt felrögzítjük figyelve, hogy a lécek vége egy vonalban legyen a tartóléc szélével. Ha mindkét oldalra felkerült a két léc, akkor az állványunk már önmagában is alva marad. Ezután a felmért maradék 2-2 lécet is felrögzítjük. Csak az alsó és felső lécnél szükséges a 2-2 db. csavar a többihez elég csak 1-1 is. Ha ezzel is elkészültünk, akkor az állványt fektessük le az oldalára lehetőleg ládákra vagy asztalra. A lényeg hogy a felső része lelógjon, különben a kilógó 60 centis darabokat nem tudjuk felhelyezni. A 60 centis darabokat mindkét végről 10-10 centit bemérve először a két szélére rögzítjük, fel majd felhelyezzük a maradék kettőt is a fent maradt hely kellő elosztásával.

                                                    Végmunkák

            Nem muszáj, de javasolt a nyers fát valamilyen lakkal legalább egyszer átkenni az elkorhadás elkerülése miatt. Tartósabb és szebb is lesz ez által. A felállítás történhet beásással, oldalrögzítéssel vagy karórögzítéssel is. Ezt mindenki a saját kertjéhez mérten tudja csak eldönteni. (Én a beásás mellett döntöttem).

Elkészítés költség:  3000 Ft

Amikor a kis tanonc fest:

WP_001626

Helyére került a futtató

 

 

 

WP_001629

 

A kaspók felkerültek, a rózsa eligazgatva, már csak a kaspóba ültetett futó növényeknek kell elkezdeni terebélyesedni.

WP_001653

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIY őszi ajtódísz

Ma egy őszi ajtódíszt készítettünk családilag, ráadásul fillérekből, mer egy kis barkácsolás nem pénz kérdése.

Ami szükséges hozzá:

Néhány drót, növények, termések /fenyő, levendula, fagyal, gesztenye, toboz stb./, illetve pár otthon is megtalálható kiegészítő dísz, mint a kis kerti locsoló kerültek az ajtódíszre.

Az drót formázásánál 3 d-s kialakítás volt a fő irányvonal, hogy a drótok közé már tényleg csak fűzni kelljen és itt-ott rögzíteni a növényeket.

A legjobb az egészben, hogy bármikor kiegészíthető, bővíthető, akár ízlés szerint cserélhetőek a díszek.

Nem utolsó sorban, sőt legfőképpen családi mókának is kiváló, mert szépen süt a nap és remek az idő egy kis barkácsoláshoz, amit kicsik és nagyok egyaránt élveznek.

WP_000568

WP_000571 WP_000569 WP_000574

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!