Anyacsavarintó

Mediterrán batyu, receptversenyre hangolva

Mostanában a nagy nyári meleg és a rengeteg élmény engem is magával ragadott, úgy igazából, családostól.

Viszont egy remek pályázati lehetőség adódott, melyet a Kids Oasis oldal álmodott meg, ráadásul szuper nyereményekért. Történik mindez a család és az egészség jegyében.

Persze, hogy fakanalat ragadtam, sütőt beizzítottam és elindultam a kihíváson. Olyan nagy nevek fognak zsűrizni, mint Wolf András, Vrábel Krsztina, Katus Attila, Király Nóra, Gyetvainé Zováth Anikó.

 

HOZZÁVALÓK

Palacsinta:

50 dkg teljes kiőrlésű liszt

3,5 dl tej

0,5 dl szódavíz

1 dl olaj

2 tojás

csipet só

 

Mediterrán ragu:

2 ek. reszelt vöröshagyma

50 dkg darált pulyka vagy csirkehús

1 ek olívaolaj

300 g paradicsom, darabolva (héj nélkül)

1 kisebb sárgarépa

1 csapott ek. narancslekvár

5 levél bazsalikom, apróra vágva

1 csipet bors

20 dkg főtt basmati rizs

 

A palacsinták tetejére:

joghurt

reszelt trappista sajt

Elkészítés

A palacsintához a hozzávalókat simára keverjük, majd forró, enyhén megolajozott serpenyőben kisütjük.

A raguhoz a hagymát az olajon üvegesre pároljuk, a húst hozzáadjuk és fehéredésig keverjük. Kevés vízzel elkezdjük főzni, amikor már majdnem teljesen puha hozzáadjuk az apróra vágott paradicsomot, a bazsalikomot és a pici kockákra vágott répát. Ezt követően az egészet puhára főzzük, legvégén pedig hozzáadjuk a narancslekvárt, a csipet borsot és az előre megfőzött rizst. Az egészet jól átforraljuk, a levét elfőzzük.

Az elkészült raguval megtöltjük a palacsintákat. A ragut a palacsinták közepére helyezzük, és azokat 4 oldalról behajtjuk, majd átfordítva a tepsibe tesszük.

180 C-on, letakarva kb. 45 percig sütjük.

A palacsinták tetejét megkenjük joghurttal és megszórjuk reszelt sajttal, majd kb. 10 perc alatt készre sütjük. Amennyiben van grill funkció a sütőn, akkor azt is használhatjuk.

A recept diétába is beilleszthető, illetve 1 éves kor után – a hozzávalók alapján – a baba étrendjébe is használható.

 

Amennyiben egy szavazattal megtámogatnátok a receptemet, akkor ezt megtehetitek Az egészségfalók oldalon

Még akár Ti is tudtok nevezni, részletekért látogassatok el a A pályázati oldalra.

Egy pohár luxus - Tejmentes "tejturmix" mangóval

A holnapi hosszú hétvége első napjára ajánlom ezt a finom reggeli italt. Néha érdemes egy kis odafigyelést fordítani a reggelinkre, jelen esetben a reggeli italunkra. Egy finom, ráérős reggelitől jól indul a napunk is.

Holnap, azaz március 15-én indítsuk a reggelt egy egészséges turmixszal, közben lapozzuk át kedvenc újságunkat, így máris loptunk egy kis “énidőt”. Ezt követően pedig, energiával telve ellátogathatunk egy múzeumba, hiszen ezen a napon több intézményi is ingyenesen látogatható lesz.

Ingyenesen látogatható múzeumok:

Budapesten a Magyar Természettudományi Múzeum, a Sziklakórház, a Petőfi Irodalmi Múzeum,  Szentendrén a Skanzen, Székesfehérváron az Alumíniumipari Múzeum (10-14 óra között), Miskolcon a Kohászati Múzeum, Nyíregyházán a Jósa András Múzeum, Keszthelyen a Történelmi Panoptikum,  Debrecenben a Déri Múzeum. A lista folytatódik, indulás előtt érdemes tájékozódni.

Tehát a fentieken kívül is számos múzeum várja az érdeklődőket ezen a napon ingyenes belépéssel, így mindenképpen  érdemes egy kicsit kimozdulni, és talán még az időjárás is kegyes lesz hozzánk.

Tejmentes “tejturmix” mangóval

Hozzávalók:

1 db érett mangó

2 dl növényi alapú joghurt

1 dl mandulatej

1 tk. méz vagy ízlés szerint édesítőszer

Leheletnyi szerecsendió

Díszítés:

Növényi hab (vegán habspray)

A hozzávalókat egyszerűen összeturmixoljuk, a pohár aljába 2 jégkockát teszünk, erre ráöntjük a turmixot és végül a habbal tesszük teljessé.

Ez a turmix úgy gondolom, hogy igazi ünnepi reggelekre való kényeztetés, mert egészséges, ízletes és hozzá tudja adni azt a bizonyos luxus életérzést a reggelünkhöz, ami a hétköznapokból hiányzik.


 

Egészséges ebéd, vagy vacsora? Íme a teljes kiőrlésű pita!

Miután a terhességi cukorbetegségem a baba születésével elmúlt az egészséges ételek utáni vágyam, és a megszeretett diéta jótékony hatásai megmaradtak, így igyekszem figyelni arra, hogy mit eszem, illetve arra is, hogy mit teszek a családom elé.

A pita az egyik nagy kedvencünk és most egy egészséges variációt hoztam, ami könnyedén beilleszthető akár a 160 grammos szénhidrátot tartalmazó diétába, de más diétákkal is baráti viszonyban van.

 

Én így készítem:

Hozzávalók:

0,5 kg teljes kiőrlésű liszt (150 g fehér liszt is használható, abban az esetben 350 g teljes kiőrlésű lisztet használjunk)

1 – 1,5 teáskanál só (ízlés szerint)

1,5 teáskanál instant élesztő

2 evőkanál olíva olaj

kb. 3 dl forró víz (látjuk, hogy az általunk használt liszt mennyit vesz fel annak érdekében, hogy egy jól kezelhető tésztát kapjunk, ami nem ragad, de nem is kemény, inkább közepesen lágy állagú)

Elkészítés:

A lisztet, az élesztőt és a sót elkeverjük, majd hozzáadjuk a forró vizet, az olajat és jól összegyúrjuk. Miután összeállt a tészta még  további 5 percig kell gyúrni.

Ne ijedjünk meg, ha a teljes kiőrlésű liszt kicsit ragacsosabb, mint amihez szoktunk, a szemcsék miatt ez így működik, és akkor jó, ha azok a gyúrás után még enyhén a tál aljához ragadnak. Kevés lisztet még adhatunk hozzá, amennyiben szükség lenne rá, annak érdekében, hogy elkerüljük a túlzott ragacsos állagot. Akkor jó, ha az ujjaink nem ragadnak bele, csak érezzük azt ahogy enyhén ragad az ujjainkhoz.

Azonban vigyázzunk, hogy a túl sok pluszban hozzáadott liszt elnehezíti és kemény lesz a végeredmény!

Ezen egyszerű lépések után már egy lágy tésztával rendelkezünk.

Ezt követően meleg helyen, betakargatva 1,5 órát állni hagyjuk, hogy szépen felemelkedjen a tészta.

A sütőt felforrósítjuk, kb. 200 C-ra ( én alsó-felső sütési funkciót szoktam használni ). Fontos, hogy forró legyen a sütő mielőtt betesszük a pitát, mert csak így fog szépen szétnyílni.

A tésztát lisztezett lapon 8 egyenlő részre osztjuk. Egyenként gombócokat formázunk belőlük, majd kb. 0,5 cm vastag, és nagyjából kör formát nyújtunk belőlük. Nagyon picit liszttel meghintjük.

A tésztát az előzőleg felforrósítót sütő rácsára helyezzük (nem kell rátenni semmit a rácsra, sütőlapra sincs szükség), majd kb. 5 perc alatt készre sütjük. Kb. 3 – 4 perc alatt felfújódik a pita, majd ezt követően még sütjük 1 percig, így adagonként 5 percre van szükség. Ez az idő a sütő sütési mechanizmusától is függ, ezért érdemes figyelgetni, hogy mikor puffad fel a tészta és még onnantól kb. 1 perc telik el a kész pitáig.

Az elkészült pitát konyharuhával betakarjuk és tálalás előtt kinyitjuk a zsebét, hogy megtöltsük mindenféle finomsággal.

 Mivel töltöttem meg?

Általában mindig azzal töltöm meg, ami a hűtőben megtalálható, így ez remek felhasználása a maradék sült húsoknak, pörköltöknek, felvágottaknak is.

A mostani ebédembe került:

Csibéből készült pörkölt

Kígyóuborka

Paradicsom

Lilahagyma

Tejfölös szósz, (tejföl, só, bors, méz, tört fokhagyma)

Megjegyzés: Amennyiben csak teljes kiőrlésű lisztet használunk a tésztánk elkerülhetetlenül picit keményebb lesz a megszokottól, viszont diétába könnyedén beilleszthetővé válik.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!