Anyacsavarintó

Egészséges ebéd, vagy vacsora? Íme a teljes kiőrlésű pita!

Miután a terhességi cukorbetegségem a baba születésével elmúlt az egészséges ételek utáni vágyam, és a megszeretett diéta jótékony hatásai megmaradtak, így igyekszem figyelni arra, hogy mit eszem, illetve arra is, hogy mit teszek a családom elé.

A pita az egyik nagy kedvencünk és most egy egészséges variációt hoztam, ami könnyedén beilleszthető akár a 160 grammos szénhidrátot tartalmazó diétába, de más diétákkal is baráti viszonyban van.

 

Én így készítem:

Hozzávalók:

0,5 kg teljes kiőrlésű liszt (150 g fehér liszt is használható, abban az esetben 350 g teljes kiőrlésű lisztet használjunk)

1 – 1,5 teáskanál só (ízlés szerint)

1,5 teáskanál instant élesztő

2 evőkanál olíva olaj

kb. 3 dl forró víz (látjuk, hogy az általunk használt liszt mennyit vesz fel annak érdekében, hogy egy jól kezelhető tésztát kapjunk, ami nem ragad, de nem is kemény, inkább közepesen lágy állagú)

Elkészítés:

A lisztet, az élesztőt és a sót elkeverjük, majd hozzáadjuk a forró vizet, az olajat és jól összegyúrjuk. Miután összeállt a tészta még  további 5 percig kell gyúrni.

Ne ijedjünk meg, ha a teljes kiőrlésű liszt kicsit ragacsosabb, mint amihez szoktunk, a szemcsék miatt ez így működik, és akkor jó, ha azok a gyúrás után még enyhén a tál aljához ragadnak. Kevés lisztet még adhatunk hozzá, amennyiben szükség lenne rá, annak érdekében, hogy elkerüljük a túlzott ragacsos állagot. Akkor jó, ha az ujjaink nem ragadnak bele, csak érezzük azt ahogy enyhén ragad az ujjainkhoz.

Azonban vigyázzunk, hogy a túl sok pluszban hozzáadott liszt elnehezíti és kemény lesz a végeredmény!

Ezen egyszerű lépések után már egy lágy tésztával rendelkezünk.

Ezt követően meleg helyen, betakargatva 1,5 órát állni hagyjuk, hogy szépen felemelkedjen a tészta.

A sütőt felforrósítjuk, kb. 200 C-ra ( én alsó-felső sütési funkciót szoktam használni ). Fontos, hogy forró legyen a sütő mielőtt betesszük a pitát, mert csak így fog szépen szétnyílni.

A tésztát lisztezett lapon 8 egyenlő részre osztjuk. Egyenként gombócokat formázunk belőlük, majd kb. 0,5 cm vastag, és nagyjából kör formát nyújtunk belőlük. Nagyon picit liszttel meghintjük.

A tésztát az előzőleg felforrósítót sütő rácsára helyezzük (nem kell rátenni semmit a rácsra, sütőlapra sincs szükség), majd kb. 5 perc alatt készre sütjük. Kb. 3 – 4 perc alatt felfújódik a pita, majd ezt követően még sütjük 1 percig, így adagonként 5 percre van szükség. Ez az idő a sütő sütési mechanizmusától is függ, ezért érdemes figyelgetni, hogy mikor puffad fel a tészta és még onnantól kb. 1 perc telik el a kész pitáig.

Az elkészült pitát konyharuhával betakarjuk és tálalás előtt kinyitjuk a zsebét, hogy megtöltsük mindenféle finomsággal.

 Mivel töltöttem meg?

Általában mindig azzal töltöm meg, ami a hűtőben megtalálható, így ez remek felhasználása a maradék sült húsoknak, pörköltöknek, felvágottaknak is.

A mostani ebédembe került:

Csibéből készült pörkölt

Kígyóuborka

Paradicsom

Lilahagyma

Tejfölös szósz, (tejföl, só, bors, méz, tört fokhagyma)

Megjegyzés: Amennyiben csak teljes kiőrlésű lisztet használunk a tésztánk elkerülhetetlenül picit keményebb lesz a megszokottól, viszont diétába könnyedén beilleszthetővé válik.

 

Krémleves, csupán 3 hozzávalóból - karácsony előtti "Anyaidő" jegyében

Idén minden téren megpróbálok kicsit lassítani, így a karácsonyi menü elkészítése előtti napokban is igyekszem gyors és finom ételeket a család elé tenni. A leves mellé általában még kínálok valamilyen gyorsan elkészíthető süteményt is, így garantáltan senki nem marad éhes.

A fontos szempontok:

  • Kevés hozzávaló
  • Laktató
  • Könnyen elkészíthető
  • Finom
  • Pénztárcabarát

Ma egy szuper gyors krémleves készült, mindössze 3 hozzávalóból és nagyon rövid idő alatt.

Hozzávalók:

  • vasárnapról megmaradt húsleves, csak a leve, vagy kockából főzött alap
  • 45 dkg szeletelt csiperke gomba
  • 0,5 liter tejszín

Elkezdem főzni a szeletelt gombát, annyi levesben, amennyi bőven ellepi és kényelmesen meg tud benne főni. Amennyiben szükséges még ízesítem a levest, ez leginkább a kockából készült levesnél fontos. Amikor puha a gomba mehet bele a tejszín, miután felforrt botmixerrel krémleves állagúra mixelem.

A tetejére ízlés szerint kerülhet:

  • vajban pirított kenyérkocka
  • levesgyöngy
  • sajt
  • petrezselyem

A feltétek el is hagyhatóak, anélkül is ízletes meleg levest tehetünk az asztalra.

 

Ha tetszett a bejegyzés, kérlek nyomj egy like-ot a facebook oldalamra és az instagramomra, hogy ne maradja le a hasonló bejegyzésekről!

Útravaló keksz-, avagy táborozásra fel!

A család legifjabb tagja életében (és a mi életünkben) először indul táborozni.

kép forrása: http://www.berwickmaine.org

Egy jó kis kekszcsomag nélkül nem engedhetem el, így készült el az útravaló keksz. Időhiányban szenvedőknek ajánlom, mert nagyon gyorsan elkészül, nincs pepecselés, a legtöbb hozzávaló géppel összedolgozható és nekünk tényleg csak minimális energiát kell ráfordítanunk az elkészítésére.

Bőven jut a többi táborozó kis barátnak is ebből az adagból.  Az adag akár felezhető is igény szerint.

1 kg liszt

2 tojás+2 tojássárgája

2 dl tejföl

15 dkg vaj (nem margarin)

1 csomag vaníliás cukor

1 citrom lereszelt héja

1 kávéskanál szódabikarbóna

30 dkg cukor

1 csipet só

 

A lisztet elkeverjük a vajjal, a tejföllel, a tojásokkal és a kétféle cukorral. Ezt a munkafázist legjobb géppel elvégezni. Ezután jöhet hozzá a citrom héja, a só és a szódabikarbóna. Simára gyúrjuk, ezt már kézzel érdemes csinálni.

Diónyi gombócokat formálunk. A gombócokat egy előre sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és egy lisztbe mártott pohár aljával ellapogatjuk, elég vékony kell, hogy legyen a tészta kb. késhát vastagságú. A pohár alja akár lehet díszes is, akkor szebb lesz a keksz. Kekszformákkal is dolgozhatunk.

Kb. 160-170 C-on rövid idő alatt megsütjük, érdemes figyelni, mert ahogy az oldala picit barnulni kezd már vehetjük is ki a kekszeket. A sütési idő itt nagy mértékben függ a sütőtől is. Lényeg, hogy ne hagyjuk magukra a kekszeket.

Egy tálcára téve kihűtjük (ne hagyjuk a forró tepsin), majd légmentes dobozban tároljuk.

utikeksz

Fűszeres brokkoli krémleves-húsvétra percek alatt elkészül

Ez egy nagyon gyors tavaszi leves, akár húsvétra is pillanatok alatt elkészülhet.  Nálunk egyébként is nagy népszerűségnek örvendenek a krémlevesek, így szeretem a brokkolit is belecsempészni a variációk közé, mert egyébként a gyerkőc nem igazán szereti sem a brokkoli illatát, sem az ízét, ebben a levesben viszont a fűszereknek és a tejszínnek köszönhetően átalakul az íz és az utolsó cseppig elfogy a leves a tányérból.

Én-Brokkoli: 1-0, hurrá!

 

500 g brokkoli

1 ek vaj

só, bors, vegeta, majoránna, szerecsendió

500 ml főzőtejszín

sajt

pár szelet kenyér

 

A brokkolit vegetával ízesített vízben megfőzzük.

Összeturmixoljuk, de figyelve, hogy az összes főzőlé nem fog kelleni, kb. annyi főzőlével turmixoljuk, hogy egy finom krémes állagot érjünk el.

Visszatesszük a tűzhelyre, sózzuk, borsozzuk, kevés szerecsendiót adunk hozzá, majd hozzáöntjük a tejszínt és forralunk rajta. A végén elkeverjük benne a vajat.

A kenyeret kockára vágjuk, serpenyőben finom aranybarnára és ropogósra pirítjuk, a végén hozzáadjuk az apróra vágott friss majoránnát és a leves tetejére halmozzuk.

Ízlés szerint sajttal megszórjuk a levest.

WP_001679

1 szósz két variáció-villám vendégváró falatok

Sokszor van úgy,  hogy hirtelen bejelentkeznek vendégek másnapra, mi pedig ott állunk, hogy mivel is kínáljuk őket. Nálam leveles tészta mindig lapul a hűtőben pont ilyen esetekre.

Egy kis ügyességgel 1 szószból és 1 csomag leveles tésztából kétféle vendégvárót is készíthetünk.

1 kis pohár tejföl

Piros Arany

olaszos fűszerkeverék, só, bors, cukor

25 dkg leveles tészta

mártogatóshoz sós kekszek

A tejfölt összekeverjük a Piros Arannyal, és a fűszerekkel, kóstolgatással alakíthatjuk ki a ízlésünknek megfelelő kellemes ízt.

Ez lesz a mártogatós és a tekercs alapja is.

A leveles tésztát kinyújtjuk, megkenjük a tejfölös krémmel, feltekerjük és késsel kb. ujjnyi darabokra vágjuk sütőpapírral bélelt tepsin 180 C-on  szép aranybarnára sütjük.

A leveles tésztából süthetünk csíkokat, amik a mártogatóshoz kiválóak vagy bármilyen sós ropogtatni valót kínálhatunk a mártogatóshoz.

WP_001671

WP_001676

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!