Anyacsavarintó

Játékos fejlesztés, én ebben hiszek

Anyaként folyamatosan igyekszem tenni azért, hogy a gyermekeim testi fejlődése mellett a szellemi fejlődésükre is nagy hangsúlyt fordítsak.

Ennek érdekében folyamatosan keresem azokat a fejlesztő játékokat,  vagy éppen házilag is elkészíthető kreatív eszközöket, amelyek vidám formában segíthetik elő a játékos tanulást. Ez utóbbihoz gyakran a Pinterestről szerzek inspirációt. Aztán persze az a helyzet is elő szokott állni, hogy annyi táblát mentek le, hogy végül a megvalósítás elmarad, de ez egy másik történet.

Azonban nem mindig marad időm játékot barkácsolni, és legtöbbször az a hátrányuk, hogy bár igen kreatívak, de nem túl tartósak, vagy éppen egy utazás során sem lehet bevetni őket. Bár valljuk be a gyerkőcök kezében nem sok házilag papírból, egyéb otthon fellelhető alapanyagból készített játék marad tartós. Biztos vannak olyan gyerekek, akik nem szeretnek mindent szétszedni már az első alkalommal, -legyen szó játékról, könyvről, illetve egyéb babakezekből szánt dologról -, de az én gyerekeim nem tartoznak ebbe a kategóriába. Mindent igyekeznek belülről, vagy akár darabjaira bontva is megismerni.

A fentiek miatt nagyon fontosnak tartom, hogy legyen otthon betárazva pár biztonságos, a fejlesztés kritériumainak is megfelelő játék. Ezeket általában nem egyszerre adom a kis kezükbe, hanem folyamatosan cserélgetem, teszem ezt annak érdekében, hogy ne legyen unalmas a játék, és valóban öröm maradjon, mindamellett, hogy általa fejlődjenek is. Sőt, az sem a legutolsó szempont, hogy egy-egy hosszabb vagy rövidebb időre önállóan is el tudjanak játszani, mondjuk, amíg egy rántást elkészítek, esetleg segítek felkészülni a nagyobb gyermekemnek a másnapi témazáróra.

Itt éppen a gurulós szörnyikének örül. Járni még nem tud, de már mindenhova húzza magával a kis barátját. 

Az elmúlt 13 évben szerzett tapasztalataim alapján érdemes minőségi gyermekjátékokat választani, legyen szó fejlesztő játékokról, társasokról, építőjátékokról vagy sporttal kapcsolatos eszközökről, mert a minőség ebben az esetben kifizetődik. Az évek során többször kísérleteztem különböző termékekkel, igen, még a kínai játékok is néha bekerültek a kosárba, de többször tapasztaltam, hogy kiesett egy-egy darabkájuk, és sajnos nem voltak biztonságosak, bár szépen csörögtek-zörögtek, de a frász elkapott néhányszor, pár lábon kihordott szívinfarktus biztos befigyelt, amikor apró csavarkák kerültek a baba kezébe.

A számunkra legjobban bevált márka, ami a babák és kisgyermekek számára készült, az nem más, mint a Fisher-Price.  Ezt 13 év tapasztalata alapján le merem írni, mert nem 1-2 hónap alatt ismertük meg a termékeit, hanem több, mint egy évtized alatt. Tehát ez az a márka, amit jó szívvel ajánlok minden kisgyermekes szülőnek, mert én mindkét gyermekemen láttam a fejlődést, miután a kezükbe került az aktuális kedvenc játékuk. Tehát a fejlesztés, tanulás szép csendben a játék öröme mögé húzódva indult meg, és a gyerekeim töretlen lelkesedéssel fogadják/fogadták a márka játékait.

Számomra külön fontos, hogy a márka nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a szülőktől is merjen tanulni, hiszen mi, akik gyermekeink fejlődését nyomon követjük nap mint nap tudjuk a legjobban, hogy mire van szüksége az éppen cseperedő,  szárnyait bontogató és a világot felfedező gyermekeinknek.

Ezért is szerettem volna írni itt a blogon a márkáról, mert úgy gondolom, hogy tényleg sokat fáradnak azon, hogy gyermekeink a lehető legbiztonságosabb és legszórakoztatóbb módon találkozzanak a játék örömével.

Imádja az okostelcsijét:

Mit nyújt számunkra a márka?

  • Fejleszt
  • Tanít
  • Megadja a játék örömét
  • A tanulás nem teher a gyermeknek, hanem csak egy plusz 
  • Gyönyörű színek
  • Letisztult formák
  • Biztonságos játék
  • Végigkíséri a kisgyermekek fejlődését, egészen 5 éves korig
  • Széles termékválaszték

Megszámolni sem tudom, hogy az évek alatt hány F-P játék fordult meg a házban, de a legutóbbi nagy kedvenc az okostelefon lett. Ledöbbentem, amikor a 8 hónapos kislányom szinte remegett, hogy a mi mobilunkat megkaparintsa, persze mi ezt nem igazán támogattuk, de a mai rohanó korban elkerülhetetlen, hogy ne lássák már az egészen picurkák is, hogy a mobil csörög, világít, sípol, rezeg. Ezek a hang és fényhatások pedig akarva akaratlanul felkeltik az érdeklődésüket, de a mobil nem éppen babakezekbe való. Így nagyon megörültem, hogy érkezett egy babáknak szánt okostelefon kipróbálásra.

Elárulom, hogy az azóta 10 hónapos kislányom profi módon kezeli a játékot, sőt odáig is eljutottunk, hogy hangokat rögzít vele. Neki rövidebb idő kellett ahhoz, hogy sikerüljön ez a művelet, mint nekem, tehát egyértelműen már most profikat megszégyenítve nyomkodja a kis készülékét. Gurgulázva nevet, amikor valami frappáns szöveget sikerül elindítani a mobilján, vagy a számokat nyomkodva világít a kis okossága. Gyakorolja a hét napjait, érzelmeket, sok más hasznos funkció mellett, melyhez kutyus a F-P egyik szimbólum állatkája is segítséget nyújt.

Előre látom, hogy Neki nem lesz gondja a kütyükkel teli, rohanó világunkban, mert már most a korhoz illeszkedő játékok által ismerkedik a jövővel.

Úgy gondolom, hogy mindenképpen hasznos, ha nem elzárkózunk, hanem a lehető legjobb formában játékosan felkészítjük a gyermekünket a jövő elvárásainak megfelelően.

Fontos, hogy játékosan, vidáman teljenek az első életévek (is), ehhez pedig mi, szülők tudunk segítséget nyújtani, azzal, hogy okosan és körültekintően választunk játékot, fejlesztést gyermekünknek.

 

A bejegyzést a Fisher- Price támogatta, köszönöm!

 

Énidő? Pezseg az élet, ha máshogy nem, hát anyamódra - Az énidő 5 aranyszabálya

Figyeljünk oda magunkra, hagyjunk időt a feltöltődésre!

 

Anyukaként muszáj kreatívnak lenni, ès nincs ez másképpen az ènidő tekintetèben sem.

Valljuk be néha mi anyák egy jól fejlett octopusra hajazunk, a kezünk tele van játékokkal, a nyakunkban lóg a bevásárlószatyor, a lábunk éppen beleakad a kutya pórázába, és sorolhatnám…

Na, ilyenkor kell azt mondani, hogy “Stop!”‘, anya vagyok, igaz, de egyéni szükségletekkel, érzelmekkel rendelkező individiuum is, és ezt mindig érdemes szem előtt tartani!

A “Mindenkinek arra van ideje, amire akarja” megállapítás ránk, anyákra csak részben igaz, ezt jól tudjuk. A csemeték az akarás rèszèt valahogy mindig felülírják. Azonban néha tényleg, – de most figyelj! – valóban nem kell ahhoz sok, hogy jobban érezzük magunkat, és megújulva tudjuk tovább szeretni és segíteni a családunk apró és kevésbé apró tagjait.

Itt jön képbe a kreativitás. Az ügyes anya kreatívan bánik az idővel (is), hiszen ott csíp le egy picit ahol tud, éppen csak a térhajlítás nem megy neki. De ki tudja, lehet hamarosan a szuperanyák egyik ismérve lesz e a tulajdonság is?!

Joggal vetődhet fel az alábbi kérdés:

Mikor és hogyan csippentesz magadnak egy kis időt?

Jöjjön az általam, leginkább magamnak felállított kis lista, hívjuk a továbbiakban szabálynak. Tudom, néhol elcsépelt, de nagyon igaz!

Az énidő 5 aranyszabálya

  • Mindig kell rá találni időt, hiszen mi is fontosak vagyunk! – Sose felejts el!
  • Boldogabb anya => boldogabb család!
  • Néha egészen apró dolgok is elegendőek, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben

             – kád forró fürdő

              – egy kis smink, csak úgy, a saját örömünkre,

             – egy jó könyv

             – egy finom tea/kávé/sütemény

             – kedvenc blogunk/youtube csatornánk felkeresése

             – napló írása (akár online, akár offline)

  • Beszélgetés a legjobb barátnőnkkel/barátunkkal, legalább negyedévente, de opcionális gyakrabban
  • Hagyni egy kis időt a csend kiélvezésére, iktassunk be akár szabadságunk terhére egy anyanapot is, évente legalább egyszer egy ilyen napnak bele kell férnie. Ilyenkor a csend legyen a legjobb barátunk, offline idő.

Pár apróság így a végére, a mikor és hol kategóriában:

  • Az a hely ahová a király ès biztos a királynő is gyalog jár. Gondolkodni, tervezni, csak úgy bambulni a legjobb hely, ide ritkán követnek a családtagok – a legkisebbeknél néha ez is előfordulhat, de vegyük az opcionális esetet-, tehát induljunk ki ebből.
  • Aztán amikor a gyermek a karjaidban pihen le, ès alszik egyet. Ilyenkor nálam már kèszenlètben és odakèszítve sorakozik az enni- ès innivaló, sőt nasi is. Akár telefont nyomkodni, vagy olvasni is remek időpont. Legutóbb így olvastam el Jo Frost,  A csecsemőkor nagy kèrdèsei című könyvèt is. Igen, egy egész könyvet! (na persze nem egyetlen alvásidő alatt) Egyébként ez az alvási mód mindkettőnk lelkének jót tesz, szeretünk így összebújva pihenni, ki-ki a maga módján.
  • Reggeli közben, amikor mèg a kakas is alszik rávetődöm az e-mail, közössègi háló hullámaira, mert kèt nyammogás között csak pörgetni kell, túl sok agymunkát sem kíván. Kávèhoz tökèletes, és legalább érzem, hogy pezseg körülöttem az élet, ha máshogy nem is, de anyamódra.

Super mom happy day background Free Vector

Kép forrása: Freepik

 

 

 

 

 

Terhességi cukorbetegség? No para! Jöjjenek az alapok 1.

Terhességem 24. hetében kiderült, hogy GDM-em van, azaz terhességi cukorbeteg lettem.

A vizsgálatot a terhesség során kötelezően a 22-24. hét között minden várandós kismamánál elvégzik.

Hogy zajlik a terhelés?

A patikában megvásárolod (egyes helyeken biztosítják) a 75 g glükózt. A terhelés előtti este 2-2,5 dl langyos, de inkább melegebb vízben feloldod (egyébként megköt), majd ízlés szerint citromot is tehetsz hozzá. Nekem ez utóbbira nem volt szükségem, mert kb. egy édes tejbegrízest ízt kell elképzelni, ami teljesen vállalható kategória, pár perc alatt elkortyolgatható. Hűteni szabad, aki bírja a hidegebb italokat. Ezt kell meginni az éhgyomori vérvétel után rövid időn belül. A továbbiakban nekem nem lehetett innom, vagy járkálnom és ezt követően a 60. és 120. percben történt ismételten vénás vérvétel. A víz fogyasztás és a járkálás tekintetében kórházanként eltérő lehet a protokoll, van ahol engedik, van ahol pedig nem, érdemes rákérdezni.

A terhelés után sokként ért a hír, a két órás értékem 10.1 mmol/l volt, ami bitang rossz, ha azt vesszük, hogy 7.8 mmol/l-értéknél már terhességi cukorbetegségről beszélünk. Az első napon sírtam, a második napon zombiként leledzettem, a harmadik napon viszont eldöntöttem, hogy lesz, ami lesz én bizony ezt diétával kordában fogom tartani, főként a baba miatt. Az inzulintól rettegtem, így nagyon elszánt voltam.

Ahogy utána jártam nagyon sok kismamát érint ez a betegség, így szülés után viszont már le merem írni, hogy van ennek a betegségnek jó oldala is, ha hiszitek, ha nem.

Mondom is, hogy mi a jó a diétában:

  1. Az első sokkból felébredve megtanulsz egészségesen élni
  2. Új ízeket, ételeket fedezel fel
  3.  Javul a fizikai állóképességed, persze csak az első nehézségek leküzdése után
  4. Jobban figyelsz magadra és a babának is jó teszel
  5. A család is elkezd egészségesebben étkezni
  6. A laboreredmények jelentős javulást mutatnak egy idő után
  7. Egy jó kis közösség tagja lettem, rengeteg hasznos tanáccsal és támogató tagokkal ismerkedtem meg – Keresd a facebookon a Terhességi cukorbetegség csoportot
  8. Diétával az esetek többségében elkerülhető az inzulin

Miért is veszélyes a magas cukorszint?

Mondhatnánk, hogy tüneteket nem produkál, nem érzünk semmit, akkor miért változtassunk? Valóban a terhességi cukorbetegség nem jár tünettel, nem érzed, de ott bujkál alattomosan!

Fontos tudni, hogy az elfogyasztott szénhidrátok megemelik a vércukorszintet. A  terhességgel megemelkedett inzulinszükséglettel azonban a hasnyálmirigyünk nem minden esetben tud lépést tartani, ezáltal kialakul a terhességi cukorbetegség, ami veszélyes babára, mamára egyaránt, amennyiben kezeletlen marad. Ha magas az anya vércukorszintje a magzat eszeveszett termelésbe kezd, hogy kielégítse a szükségleteket és lebontsa a felhalmozott cukrot. Ha kezeletlen marad a betegség valószínűsíthető (persze ez sem általános és nem minden esetben következik be), hogy a baba nagy súllyal fog születni, ami szövődményekhez vezethet mindkettőtök számára. Nem ijesztgetés, de gyakoribb a koraszülés és halvaszülés a kezeletlenül maradt betegség mellett, mivel károsodik a méhlepény. A baba születése után pedig a hirtelen lezuhanó cukorszintje miatt az agysejtek nem jutnak elég táplálékhoz, ami agykárosodáshoz vezethet. Szerintem ez már maga elég indok, hogy komolyan vegyük a betegséget még akkor is, ha ezek természetesen nem mindenkinél következnek be törvényszerűen, de a kockázat magas!

Azonban ki szeretné mindezt kezeletlenül hagyni? Ugye, hogy senki? Így első lépésként a leggyakrabban diétát ír elő a kezelőorvos, ami 150-180 g szénhidrát elfogyasztását írja elő.

Én magam a 150-es szénhidrát diétával kezdtem és kéthetente szigorú ellenőrzés mellett folytattam. Étkezési és cukor naplót vezettem, mint egy jó kisdiák, ez is rendszerességre és odafigyelésre szoktatott.

A mai bejegyzésben az alapokat szerettem volna veletek megismertetni, amivel én magam kezdtem a diétával történő ismerkedésemet, ami több hetes folyamat volt számomra.

Innentől a cél az volt, hogy normális 7 mml/mol alatt tudjam tartani kizárólag diétával az értékeimet, elkerülendő az inzulint.

Ehhez szükség lesz egy vércukormérőre és sok-sok kitartásra.

A következő bejegyzésben jönnek majd a diéta alapjai, mintaétrendekkel és olyan általam kipróbált termékekkel, amik számomra beváltak.

16 hét diéta után, a szülésen túl elmondhatom, hogy nem éheztem egy pillanatig sem, jókat és finomakat ettem egészségesen.

Egy kis ízelítő:

Ha Téged is érint a betegség, vagy csak szeretnéd kipróbálni a szénhidrát diétát és egészségesebben étkezni, akkor tarts velem! 

 

A bejegyzésben szereplő leírás kizárólag a saját véleményemet, a témában összegyűjtött ismereteimet tartalmazza. Nem vagyok orvos, vagy egészségügyi dolgozó, ezt kérlek vedd figyelembe! 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!