Anyacsavarintó

Egészséges ebéd, vagy vacsora? Íme a teljes kiőrlésű pita!

Miután a terhességi cukorbetegségem a baba születésével elmúlt az egészséges ételek utáni vágyam, és a megszeretett diéta jótékony hatásai megmaradtak, így igyekszem figyelni arra, hogy mit eszem, illetve arra is, hogy mit teszek a családom elé.

A pita az egyik nagy kedvencünk és most egy egészséges variációt hoztam, ami könnyedén beilleszthető akár a 160 grammos szénhidrátot tartalmazó diétába, de más diétákkal is baráti viszonyban van.

 

Én így készítem:

Hozzávalók:

0,5 kg teljes kiőrlésű liszt (150 g fehér liszt is használható, abban az esetben 350 g teljes kiőrlésű lisztet használjunk)

1 – 1,5 teáskanál só (ízlés szerint)

1,5 teáskanál instant élesztő

2 evőkanál olíva olaj

kb. 3 dl forró víz (látjuk, hogy az általunk használt liszt mennyit vesz fel annak érdekében, hogy egy jól kezelhető tésztát kapjunk, ami nem ragad, de nem is kemény, inkább közepesen lágy állagú)

Elkészítés:

A lisztet, az élesztőt és a sót elkeverjük, majd hozzáadjuk a forró vizet, az olajat és jól összegyúrjuk. Miután összeállt a tészta még  további 5 percig kell gyúrni.

Ne ijedjünk meg, ha a teljes kiőrlésű liszt kicsit ragacsosabb, mint amihez szoktunk, a szemcsék miatt ez így működik, és akkor jó, ha azok a gyúrás után még enyhén a tál aljához ragadnak. Kevés lisztet még adhatunk hozzá, amennyiben szükség lenne rá, annak érdekében, hogy elkerüljük a túlzott ragacsos állagot. Akkor jó, ha az ujjaink nem ragadnak bele, csak érezzük azt ahogy enyhén ragad az ujjainkhoz.

Azonban vigyázzunk, hogy a túl sok pluszban hozzáadott liszt elnehezíti és kemény lesz a végeredmény!

Ezen egyszerű lépések után már egy lágy tésztával rendelkezünk.

Ezt követően meleg helyen, betakargatva 1,5 órát állni hagyjuk, hogy szépen felemelkedjen a tészta.

A sütőt felforrósítjuk, kb. 200 C-ra ( én alsó-felső sütési funkciót szoktam használni ). Fontos, hogy forró legyen a sütő mielőtt betesszük a pitát, mert csak így fog szépen szétnyílni.

A tésztát lisztezett lapon 8 egyenlő részre osztjuk. Egyenként gombócokat formázunk belőlük, majd kb. 0,5 cm vastag, és nagyjából kör formát nyújtunk belőlük. Nagyon picit liszttel meghintjük.

A tésztát az előzőleg felforrósítót sütő rácsára helyezzük (nem kell rátenni semmit a rácsra, sütőlapra sincs szükség), majd kb. 5 perc alatt készre sütjük. Kb. 3 – 4 perc alatt felfújódik a pita, majd ezt követően még sütjük 1 percig, így adagonként 5 percre van szükség. Ez az idő a sütő sütési mechanizmusától is függ, ezért érdemes figyelgetni, hogy mikor puffad fel a tészta és még onnantól kb. 1 perc telik el a kész pitáig.

Az elkészült pitát konyharuhával betakarjuk és tálalás előtt kinyitjuk a zsebét, hogy megtöltsük mindenféle finomsággal.

 Mivel töltöttem meg?

Általában mindig azzal töltöm meg, ami a hűtőben megtalálható, így ez remek felhasználása a maradék sült húsoknak, pörköltöknek, felvágottaknak is.

A mostani ebédembe került:

Csibéből készült pörkölt

Kígyóuborka

Paradicsom

Lilahagyma

Tejfölös szósz, (tejföl, só, bors, méz, tört fokhagyma)

Megjegyzés: Amennyiben csak teljes kiőrlésű lisztet használunk a tésztánk elkerülhetetlenül picit keményebb lesz a megszokottól, viszont diétába könnyedén beilleszthetővé válik.

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!